czwartek, 27 czerwca 2013

Będą szukać miedzi

Dotychczas odkryte i eksploatowane przez KGHM złoża rudy miedzi na terenie kraju starczą tej firmie na 30 do 40 lat. W tej sytuacji największy w Europie potentat w wydobyciu i przerobie miedzi szuka nowych złóż, które podtrzymają jego egzystencję. W internecie można znaleźć na ten temat wiele informacji. A są one dla nas, mieszkańców powiatu górowskiego, bardzo interesujące. Oto dlaczego.

"W Ministerstwie Ochrony Środowiska na rozpatrzenie czekają nowe wnioski koncesyjne złożone przez KGHM Polska Miedź S.A. Wszystkie dotyczą terenu Dolnego Śląska. KGHM stara się o pozwolenie na poszukiwanie i rozpoznanie złoża rudy miedzi Retków - Ścinawa. Zależy mu również na koncesji na poszukiwanie miedzi w rejonie Kulów - Luboszyce. W tych dwóch obszarach według wstępnych szacunków geologów znajduje się ponad 21 mln ton miedzi. Problemem może być głębokość, bo w niektórych miejscach po rudę trzeba by zejść ok. 2 km w głąb ziemi."

"Teraz (KGHM) stara się o dwie nowe koncesje. Pierwszy obszar: "Bytom Odrzański" obejmuje tereny dolnośląskich gmin: Głogów, gmina miejska i wiejska, Kotla, Żukowice i gmin lubuskich: Bytom Odrzański (gmina miejsko - wiejska) oraz Siedlisko. Drugi: "Kulów - Luboszyce", leży na terenie dolnośląskich gmin: gmina wiejska Głogów, Kotla, Pęcław, Góra (gmina miejsko - wiejska), Niechlów, Jemielno, Wąsosz (gmina miejsko - wiejska), Grębocice, Rudna, Wińsko i lubuskich: Szlichtyngowa (gmina miejsko - wiejska), Sława (gmina miejsko - wiejska). Wschowa (gmina miejsko - wiejska) i Siedlisko."

Już te dwie informacje ściągnięte z internetu są zaskakujące.

Po dłuższym szperaniu w Internecie odnajdujemy obie koncesje. Faktem jest, iż oprócz KGHM o koncesje stara się również kanadyjska firma Miedź Cooper Corporation, które jest częścią międzynarodowego holdingu wydobywczego Lumina Capital.
Co ciekawe, na jej czele polskiego oddziału Cooper Corporation stoi prof. Stanisław Speczik, który w latach 2001 do 2004 był prezesem …KGHM! Ponadto profesor był wieloletnim dyrektorem Państwowego Instytutu Geologicznego. Tereny Zagłębia Miedziowego szef Cooper Corporation zna jak własną kieszeń. Przebywał bowiem tutaj wraz z prof. Janem Wyżykowskim, który w 1957 odkrył rudę miedzi w Sieroszowicach. Obecny prezes kanadyjskiej korporacji pracował wraz Janem Wyżykowskim na początku lat 70. 

Obecnie trwa rywalizacja KGHM z Cooper Corporation o trzy koncesje na obszarach: Bytom Odrzański, Kotla i właśnie Niechlów. Międzynarodowy holding ma na terenie Polski 13 koncesji na poszukiwanie „pozostałych rud metali nieżelaznych”. 
W wywiadzie dla „Gazety Wrocławskiej” (25.06.2013 r.) prezes Stanisław Speczik stwierdza, że przypadku uzyskania koncesji przez jego firmę korzyści dla samorządów, gdzie powstaną kopalnie, będą takie same, jakie obecnie oferuje KGHM: „Miejsca pracy czy wpływy z podatków będą takie same, zarówno w przypadku przyznania nam koncesji, jak i KGHM. Jest jednak jedna istotna różnica – my już działamy na tym terenie, rzetelnie realizując program wierceń. W tym roku zaplanowaliśmy wykonanie 17 otworów. (…) Do tej pory zainwestowaliśmy 24 mln dolarów, a mamy do wydania kolejnych 100 mln dolarów.

W przypadku, gdyby KGHM lub Miedź Cooper Corporation znalazły na terenie naszego powiatu złoża miedzi, które opłaca się eksploatować, to sporo wody w Baryczy upłynie nim dojdzie do eksploatacji. Najpierw wykonane zostaną badania, które określą ilość rudy, jaką będzie można wydobyć. Potem oszacowane zostaną koszty związane z pozyskaniem miedzi. Zanim w tym rejonie rozpoczęłoby się wydobycie, spółka musi zbadać opłacalność inwestycji. 

Przedwcześnie nie ma się więc co podniecać.