środa, 19 czerwca 2013

Dramat w skali powiatu

W tegorocznym sprawdzianie szóstoklasistów najlepszą szkołą na terenie naszego powiatu okazała się podstawówka z Niechlowa, która uzyskała średni wynik 26,5 p. Jest to o 2,9 pkt. więcej od średniej dla naszego województwa (23,6 pkt.) i o 2,47 pkt, więcej niż wyniosła średnia dla wszystkich szkół podstawowych w Polsce (24,03 pkt.).

Warto zauważyć, iż w gminie Wąsosz wszystkie podstawówki odnotowały wynik ze sprawdzianu, który wstydu nie przynosi. Żadna ze szkół nie znalazła się poniżej średniej wojewódzkiej. Szkoła Podstawowa w Pobielu  również przekroczyła średnią krajową o 1,63 pkt.

Tragedia jest natomiast w gminie Jemielno, gdzie wszystkie szkoły podstawowe znalazły się zarówno poniżej średniej wojewódzkiej (23,6 pkt.), jak i powiatowej (23,0 pkt).

Najsłabszy wynik w powiecie odnotowała Szkoła Podstawowa w Witoszycach - 17,5 pkt. To aż o 6,1 pkt. mniej niż średnia wojewódzka i 5,5 pkt. niżej od i tak niewysokiej średniej powiatowej.

Na 13 szkół podstawowych funkcjonujących na terenie naszego powiatu aż 7 (54%!) odnotowało wyniki nie tylko poniżej średniej wojewódzkiej, ale i powiatowej.

Pamiętać należy, iż szkoły podstawowe z naszej gminy też nie wypadły dobrze, gdy spoglądamy na całość. Na 6 szkół podstawowych funkcjonujących w naszej gminie aż 4 (66%) miało wynik nie tylko poniżej średniej wojewódzkiej, ale i średniej dla powiatu górowskiego.

W ubiegłym roku gmina Góra dołożyła do oświaty ok. 7 mln zł z własnego budżetu.