poniedziałek, 10 czerwca 2013

W normie

W okresie od 13 maja do 2 czerwca 2013 roku nasza straż pożarna odnotowała 3 pożary. Tradycyjnie 2 razy zapalił się kontener na śmieci (Góra i Chróścina) a raz strażacy gasili suchą trawę na poboczu drogi w Strumiennej. W akcjach tych brało udział łącznie 18 strażaków.

Oprócz pożarów strażacy likwidowali miejscowe zagrożenia, których odnotowano 22. Usuwano gniazda szerszeni w Górze, wypompowywano wodę. Usuwano plamy ropopochodne, uwolniono psa, który utkwił w zbiorniku, likwidowano zatory w rowach i bardzo pilnie monitorowano stan Baryczy, Orli, Łachy. Zadania te wykonywało 101 strażaków.

W omawianym okresie nie przydarzył się ani jeden fałszywy alarm. Nie odnotowano takiego również w tym roku. Od początku 2013 roku nasza straż odnotowała 148 akcji interwencyjnych. W tej liczbie mieszczą się 72 pożary. Na szczęście nie odnotowano pożarów dużych i bardzo dużych. Zdecydowanie w statystyce przeważają pożary małe – 69 i średnie – 3. Ponadto odnotowano od początku roku 76 miejscowych zagrożeń. Przeważają zagrożenia lokalne – 49 i małe – 27.

A oto opis zderzenia dwóch samochodów nadesłany przez st. kpt. mgr. Marcina Klefasa.

W dniu 19 maja 2013 r. w Czerninie doszło do wypadku 2 samochodów osobowych. Do działań zadysponowano 2 zastępy z JRG Góra w sile 7 strażaków i 1 zastęp z OSP Czernina w sile 6 strażaków. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów z JRG Góra i karetek pogotowia, na jednym pasie jezdni znajdowały się dwa samochody osobowe które zderzyły się czołowo. Na miejscu była Policja, która kierowała ruchem oraz jednostka OSP Czernina która zabezpieczała teren działań i odłączała zasilanie z uszkodzonych pojazdów. Cztery osoby uczestniczące w wypadku opuściły pojazdy przed przybyciem służb ratowniczych. Osoby te  od razu po przybyciu zespołów karetek pogotowia ratunkowego zaopatrzono i zabrano do szpitala. Natomiast dwie osoby znajdujące się na tylnim fotelu Fiata Bravo były uwięzione. Strażacy przy pomocy sprzętu hydraulicznego wykonali dojście do osób poszkodowanych które zostały zaopatrzone przez zespół pogotowia ratunkowego i również zabrane do szpitala. Na miejsce przybyła pomoc drogowa która odholowała uszkodzone samochody. Strażacy przy użyciu mioteł i łopat oraz sorbentu usunęli pozostałości powypadkowe oraz płyny eksploatacyjne z drogi. Miejsce działań przekazano protokolarnie przedstawicielowi policji. Prawdopodobną przyczyną powstania zdarzenia było niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W wyniku zdarzenia zniszczeniu uległ samochód Fiat Bravo oraz Renault Kangoo. Straty oszacowano na kwotę 25 tys. zł.