piątek, 9 sierpnia 2013

Perła pełna blasku

Każdy kto przechodzi koło budynku poczty musi zauważyć dokonującą się metamorfozę budynku dawnego przedszkola a obecnie Szkoły Podstawowej nr 3. Widać już wyraźnie pierwsze efekty remontu, który przywraca tej niegdysiejszej wilii podmiejskiej elegancję i urok.

Powstanie tego zabytku datowane jest przez historyków sztuki na okres ok. 1880 – 1890. W architekturze budynku fachowcy odnajdują motywy nawiązujące do północno – niemieckiego renesansu. Dobrze, że dobudowany do zabytku nowy budynek w miarę się z nim komponuje.We wnętrzu budynku szkoły trwają intensywne prace. Dzisiaj prace prowadziło 20 fachowców. W poniedziałek liczba ta zwiększy się, gdyż do pracy przystąpią malarze, którzy odmalują elewację zabytkowej części budynku od strony ulicy Podwale. Wówczas wszyscy będziemy mogli podziwiać tę perełkę architektury.

Remont budynku jest wszechstronny. Praktycznie po remoncie nic nie będzie tak samo. Przebudowano znaczną część pomieszczeń na parterze i I piętrze. Wymieniono kanalizację sanitarną, instalację gazową, elektryczną, ciepłej i zimnej wody, elektryczną i odgromową. Po remoncie budynek będzie ogrzewany gazem, co na pewno wpłynie dodatnio na zanieczyszczenie powietrza w najbliższej okolicy.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że budynek jest niewielki. Warto więc wiedzieć, że całkowita kubatura tego budynku wynosi 6360 m sześciennych a powierzchnia użytkowa budynku to 1272,66 m kwadratowych. Jak więc widać, jest co przebudowywać i remontować.

Po remoncie budynek wzbogaci się o pochylnię dla osób niepełnosprawnych wraz z podnośnikiem mobilnym. Drzwi zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dokonano wymiany pokrycia dachowego i wykonano termoizolacje budynku, co pozwoli na zmniejszenie strat ciepła. Cieszy też fakt, iż wstawiono nowe oka, które są idealną repliką oryginałów. W nowe stolarce okiennej odnajdujemy bowiem wszystkie elementy stolarki zdemontowanej. W budynku wykonana została również izolacja przeciwwilgociowa oraz wylano nowa posadzkę we wszystkich pomieszczeniach.


Koszt remontu wyniesie 1.500.001,08 zł. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego nasza gmina otrzyma dofinansowanie w kwocie 1.018.11,66 zł, co stanowi 67% kwoty wydanej na remont. Remont budynku będzie  nas kosztował niecałe „pół bańki”. Można rzec, że nam się znowu udało. Dzieciakom też się uda rozpocząć rok szkolny w perle architektury przywróconej do świetności. 31 sierpnia budynek będzie gotowy do użytku. Nowy rok dzieciaki rozpoczną w bardzo szykownej „budzie”.