czwartek, 15 sierpnia 2013

Coś się rodzi

W naszej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park” o powierzchni 15,47 ha, w końcu zaczyna się coś dziać. Widać wylane fundamenty, a to oznacza, iż coś tam powstanie.

Tym „coś” będzie „Zakład Produkcyjny dBP EKO”, który buduje sp. z o.o. dBP EKO” z Rawicza. Pozwolenie na budowę wydało starostwo powiatowe w Górze 19 lutego 2013 r.
Wybudowane w tym miejscu zostaną:
- budynek produkcyjny z częścią socjalną o powierzchni 3511,8 m kw. i wysokości 11,7 m.
- stacja transformatorowa o powierzchni 5,1 m kw.,
- magazyn gazów technicznych o powierzchni 18 m kw.,
- magazyn stali o powierzchni 940 m kw.,
- utwardzona zostanie kostka brukową powierzchnia 8520,9 m kw.,
- zieleń zajmie powierzchnię 8821 m kw.

W części produkcyjnej budynku, która oznaczona jest jako 1 znajdą się takie maszyny i urządzenia jak: piła, gilotyna do blach, zaginarka, wiertarka słupowa, wiertarki, szlifierki. W części 2 znajdą się stanowiska spawalnicze (6 szt.), dwie suwnice o udźwigu 16 ton każda. Ich praca możliwa będzie w tandemie, czyli obie suwnice będą mogły podnosić jednocześnie ciężar o większych parametrach. Znajdzie się tam też wózek widłowy o udźwigu 5 t.

W halach produkcyjnych będą produkowane zbiorniki dla przemysłu wydobywczego, służące do odzyskiwania wody technologicznej oraz kosztownych dodatków chemicznych. Produkowane będą również kontenery specjalistyczne, które służyć mają jako obudowy szaf sterowniczych. Planowana jest produkcja obudów dźwiękoizolacyjnych, które zabudowywały będą głośne maszyny i urządzenia. Produkowane mają być również wszelkiego rodzaju kabiny operatorskie i zabezpieczające dla różnego rodzaju pojazdów drogowych i szynowych. Dodatkowo przewiduje się produkcję części maszyn i urządzeń dla odzysku surowców wtórnych.

Produkcja nie będzie wielkoseryjna. Założenie jest takie, że produkowane będą wyroby jednostkowe i krótkie serie.

W skład linii technologicznej wchodziła będzie śrutownia, gdzie przygotowywana będzie powierzchnia elementów przeznaczonych do malowania metodą strumieniowo – ścierną. W lakierni malowane będą całe wyroby lub sprefabrykowane części.

Zakłada się, iż w ciągu roku fabryka konstrukcji stalowych zużyje ok. 1000 t stali, 3,7 t farb, 1,7 t lakieru, 900 m kw. szkła, 300 l rozpuszczalników, 0,5 t utwardzaczy.

Inwestor planuje, że utworzy następujące miejsca pracy:
- spawacz (6 osób),
- ślusarz (12 osób),
- pracownik obsługi śrutowni (1 osoba),
- lakiernik (2 osoby),
- operator piły (2 osoby),
- operator gilotyny (2 osoby),
- operator zginarki (2 osoby),
- elektryk (1 osoba),
- magazynier (1 osoba),
- mistrz (1 osoba),
- pracownik biurowy (2 osoby).
Łącznie więc planuje się zatrudnienie 32 osób w tym zakładzie. Sprzątanie obiektu i jego ochrona powierzone zostaną podmiotom zewnętrznym. Praca w zakładzie odbywała się będzie w trybie jednozmianowym.


Wg harmonogramu budowy zakład ma być gotowy do pracy 1 stycznia 2014 r.