poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Mała rzecz a cieszy


Spora grupa uczniów dojeżdża do szkół, których organem założycielskim jest powiat górowski. Mowa tu o Zespole Szkól oraz Liceum Ogólnokształcącym. Kilka lat temu uczniowie dojeżdżający do tych szkół wysiadali na przystanku znajdującym się naprzeciwko Zespołu Szkół. Nie wiadomo jednak dlaczego przewoźnik zlikwidował przystanek i młodzież musiała drałować z ulicy Wrocławskiej do swoich szkół na piechotę. Spacer oczywiście bywa zdrowy, ale pod warunkiem, iż nie leje jak z cebra, temperatura jest dobrze powyżej zera i autobus nie ma opóźnienia.

Jest faktem, że uczniowie dopominali się o przystanek bliżej szkoły. Jest też faktem, że w styczniu 2011 roku starostwo wystąpiło do przewoźnika o zorganizowanie takiego przystanku, ale przewoźnik wykręcił się od tego.

Sprawa nabrała nowych, zdrowych rumieńców na początku marca tego roku, gdy zainteresował się nim wicestarosta Paweł Niedźwiedź. Mając na uwadze życzenie uczniów sprawę zorganizowania przystanku wicestarosta Paweł Niedźwiedź przeprowadził tak, iż to co dotąd było przez ponad rok niemożliwe, stało się jak najbardziej realne.

Na wysokości zadania stanął Powiatowy Zarząd Dróg, którego dyrektor – Andrzej Łaszewski osobiście – i za darmo – wykonał projekt zmiany organizacji ruchu. Zamówiono tablice i zorganizowano miejsce pod nowy przystanek autobusowy dla uczniów dojeżdżających do LO i ZS. Warto dodać, iż do pomysłu zorganizowania przystanku pozytywnie ustosunkowała się gmina Góra, która jest właścicielem drogi, gdzie znajduje się przystanek.

Ulica Leśna, gdzie zlokalizowano przystanek, doskonale się na ten cele nadaje. Ruch jest tam niewielki a do obu szkół jest bardzo blisko. Dojście nie powinno zająć uczniom więcej niż kilka minut. A najważniejsze jest to, iż jest tam bezpiecznie.

Ze strony PZD i starostwa zrobiono wszystko. „A można się spodziewać, że jeszcze w tym tygodniu przewoźnik wyda polecenie kierowcom, by tam wozili młodzież uczęszczającą do naszych szkół” – stwierdza wicestarosta Paweł Niedźwiedź.