poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Udany jubileusz

W sobotę o godzinie 23.45 zakończył się V Festiwal Muzyki Rockowej „Góra Rocka 2012 ”, który odbył się na stadionie OKF – u w Górze. To, że impreza ta odbyła się w tym miejscu zawdzięczamy determinacji organizatorów. Jeszcze miesiąc wcześniej żywiono obawy o los festiwalu. Organizatorom brakowało pieniędzy na zorganizowanie tego święta muzyki i nosili się z zamiarem przeprowadzenia imprezy w sali widowiskowej Domu Kultury. Bez wątpienia festiwal straciłby na uroku i powabie, gdyby nie odbył się w plenerze. 

Dzięki determinacji organizatorów V – jubileuszowy – festiwal odbył się w plenerze. W nieomal ostatniej chwili skromne fundusze organizacyjne wspomogły Polskie Składy Budowlane „Mrówka”. Górowska „Mrówka” stała się głównym sponsorem tegorocznego festiwalu wspomagając go finansowo. Cieszy fakt, że młoda firma - i jej szef Krzysztof Urbaniak tak wspaniale wsparły imprezę, która stała się promocyjną wizytówką naszej gminy. Okazuje się, że „Mrówka” nie tylko jest pracowita, ale też wielce kulturalna.


Należy się też cieszyć, że kolejna edycja „Góry Rocka” nadal znajduje się pod opiekuńczymi skrzydłami Unii Górowian i jej szefa – Zbigniewa Józefiaka.

Tradycyjnie w festiwalu wzięli udział motocykliści, którzy od początku towarzyszą „Górze Rocka” wzbogacając jej program o liczne atrakcje. W dzisiejszych czasach, to rzadki objaw altruizmu a więc tym bardziej cenny.

Zanim 9 zespołów zakwalifikowanych do wielkiego finału „Góry Rocka” mogło zaprezentować widowni swoje muzyczne umiejętności, komisja konkursowa przesłuchała nagrania przesłane przez ok. 70 zespołów marzących o występie na deskach „Góry Rocka”. Ten trud nie poszedł jednak na darmo, bo poziom zespołów zakwalifikowanych do konkursu był bardzo wysoki. To nie była amatorszczyzna muzyczna. Wszyscy uczestnicy konkursu prezentowali bardzo dobry poziom muzyczny a zaprezentowana różnorodność gatunków muzycznych pozwalała dla każdego znaleźć coś miłego.

W tegorocznym festiwalu wystąpiły zespoły „Breaking the godspell” ze stolicy Dolnego Śląska. Rockowe Katowice widzowie mogli poznać dzięki kapeli "Ebola cereal". Zespół „It’s working” z Katowic niestety nie dojechał na festiwal z przyczyn obiektywnych. Stołeczny rock zaprezentował zespół „Taliban monkey soldiers”. Ze stolicy Wielkopolski przyjechała grupa „Termit” a z nieodległego Gostynia „The G [H] ost”. „Colt headed dog” przybył do nas z Niegowonic k. Zawiercia a zespół „Mandat” z Jaworzna. Kapela „Stan” przybyła do nas z Nysy.

Tuż po godzinie 14.00 z rykiem motorów ruszyły w objazd miasta i gminy „Czarne Kruki”. Lśniące pojazdy zawsze wywierają ogromne wrażenie na widzach. Tocząc się dumnie po ulicach naszego miasta wzbudzają zachwyt, zazdrość i podziw mieszkańców. Po powrocie z objazdu rozpoczął się festiwal.

Uroczystego otwarcia V Festiwalu dokonała burmistrz Irena Krzyszkiewicz w towarzystwie szefa „Unii Górowian” – Zbigniewa Józefiaka oraz szefa sztabu organizacyjnego festiwalu – Ryszarda Morżaka. Burmistrz wyraziła swoją wdzięczność organizatorom festiwalu za trud włożony w organizację imprezy. Podkreśliła znaczenie festiwalu dla promocji miasta i gminy.

Po oficjalnym otwarciu rozpoczęły się przesłuchania zespołów. Każdy zespół miał pół godziny na zaprezentowani się jurorom i publiczności. W tegorocznym jury zasiedli: Stanisław Rusakiewicz (szef artystyczny festiwalu), Jarosław Bakacz (zastępca), Adrian Kasprzak, Bartek Pojasek, Paweł Kosiński – członekowie jury.

Przesłuchania zespołów trwały do godziny 21.30. Po występie zespołów biorących udział w konkursie wystąpiły kapele zaproszone przez organizatorów, które doceniane są w muzycznym światku rocka. W tym roku mogliśmy zobaczyć i wysłuchać zespołu „CF 98” z Krakowa oraz „Heroes get rerembered” z Warszawy.

W trakcie prezentowania się zespołów wszyscy chętni mogli brać udział w konkursach organizowanych przez motocyklistów. I tak każdy mógł wziąć udział w rzucie na odległość 20 kilogramowym wałem korbowym, wykazać się siłą i sprytem w zmaganiu z oponą, wziąć udział w konkursie na przeciągnie liny. W tej ostatniej konkurencji wystąpiły nawet kobiety.

Wielką atrakcją i niespodzianką dla wszystkich był przelot nad stadionem dwóch motolotni. Była to ogromna niespodzianka a stało się to za sprawą Andrzeja Młynarskiego, który pasjonuje się tą formą sportu. Ku zdziwienieu wszystkich nagle nisko nad boiskiem pojawiły się dwie majestatycznie i wdzięcznie unoszące się niczym wielkie ptaki motolotnie. Najbardziej zaciwkawieni i zafascynowani byli najmłodsi. Starsi również nie kryli swojego entuzjazmu.

W trakcie występu pierwszego z zaproszonych zespołów jury obradowało. Werdykt brzmiał. IIII miejsce zajął zespół „Taliban Monky Soldiers” (400 zł nagrody). Miejsce II przypadło w udziale zespołowi „the G[H]OST (600 zł). Zwycięzcą tegorocznego festiwalu został zespół „Breaking the godspell” (1000 zł). Pełna akceptacji reakcja publiczności na werdykt jury nie pozwalała mieć wątpliwości co do trafności decyzji.

W sumie V Festiwal Muzyki Rockowej „Góra Rocka Festiwal Muzyki Rockowej „Góra Rocka 2012” udał się bardzo dobrze. Muzyczny poziom imprezy jury oceniła jako bardzo wysoki. Trwająca ponad 10 godzin impreza mogła się podobać publiczności. Trudno jest wysiedzieć 10 godzin w jednym miejscu, toteż publiczność przychodziła, słuchała, wychodziła i powracała. Wbrew szerzonym głupotom i kłamstwom festiwal przebiegł w spokojnej atmosferze i obyło się bez incydentów.

Uczestnicy festiwalu gorąco dziękowali organizatorom za możliwość przyjazdu do naszego miasta. Dziękowali też za wspaniałą atmosferę, życzliwość i stworzenie odpowiednich warunków do występu.

Tego wszystkiego nie byłoby, gdyby nie zaangażowanie organizatorów, którzy poświęcając swój wolny czas przyczynili się do tego sukcesu. Trzeba tu wymienić ludzi, którzy uczynili to bezinteresownie, z pasji, miłości do muzyki i chęci działania. Pamiętać należy, że robili to z potrzeby serca a nie z musu lub dla profitów. A oto lista tych, którym zawdzięczamy tak fajnie zorganizowany V Festiwal Muzyki Rockowej „Góra Rocka 2012”: Ryszard Morżak, Aneta Adamczak, Grzegorz Lewandowski, Stanisław Rusakiewicz, Jarosław Bakacz, Paweł Kosiński, Tomasz Wybierała, Bartek Pojasek, Zbigniew Józefiak, Justyna Czudak, Andrzej Bakacz, Dawid Żmiejewski, Krzysztof Wojciechowski, Karol Mazur, Adam Murawski, Marcin Szorc.

Festiwal nie mógł by się odbyć bez sponsorów, którzy sfinansowali to unikalne przedsięwzięcie. Głównym sponsorem w tym roku były Polskie Składy Budowlane „Mrówka” w Górze. Środki finansowe zapewnili również: „Chemko – System”, Bank Zachodni WBK, Urząd Miasta i Gminy w Górze, Biuro Rachunkowe Włodarczakowie, Autoryzowany Dealer Stihl - Małgorzata Perzyńska, Złotnik Tomasz Jaz, Sklep Wielobranżowy - Janusz Wojtysiak, Apteka „Zdrowie”, Geos” – Adam Bućkowski, Zbigniew Józefiak. Rosette.

Pomocy i wsparcia udzielili: Powiatowe Centrum Opieki Zdrowotnej w Górze zapewniając stałą obecność karetki i personelu medycznego, Komenda Powiatowa Policji zabezpieczyła przejazd parady motocykli. Centrum Profilaktyki Alkoholowej zapewniło miejsce noclegowe dla ekipy rozbijającej scenę i jednego z zespołów muzycznych. TEKOM zadbał o to, by widzowie mieli gdzie wrzucać śmieci. Dom Kultury wspomógł festiwal konferansjerem Adrianem Kasprzakiem oraz sprzętem nagłaśniającym.

Bez sponsorów, osób i instytucji wspomagających nie byłoby festiwalu. Wszystkim im organizatorzy serdecznie dziękują. Dziękują w imieniu własnym, uczestników festiwalu i wiernej i wdzięcznej publiczności festiwalowej.

Za rok spotkamy się po raz VI na „Górze Rocka”. Miejmy nadzieję, że będzie równie dobrze zorganizowany, jak ten który przeszedł już do historii. I być może doczekamy się gwiazdy festiwalu, którą znamy z mediów. Chociaż to bardzo droga impreza. 

EBOLA CEREAL
STONNARD
STAN
COLT HEADED DOG
MANDAT
BREAKING THE GODSPELL
THE G[H]OST
THERMIT