piątek, 23 marca 2012

Relaks przy sztuce

Odetchnijmy od polityki, procesów i  całego tego szumu i zgiełku, który nam nieustannie towarzyszy. Poniżej mają Państwo próbkę talentu górowianina. Sebastian Mikołajczak a właściwie dr Sebastian Mikołajczak jest pracownikiem Pracowni Rzeźby i Kopii na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Poniżej mają Państwo 3 monety, które zaprojektowane zostały przez Sebastiana Mikołajczaka dla mennicy w Nowej Zelandii. Monety wchodzą w skład międzynarodowej kolekcji z cyklu „Wielcy Wodzowie”. Srebrne monety kolekcjonerskie są środkiem płatniczym Nowej Zelandii. Kolportowane są na cały świat, minimalna część nakładu jest również dostępna Polsce. W lutym tego roku był prezentowane na światowej wystawie World Money Fair w Berlinie.Hannibal Barkas (247 – 183 p.n.e.), był dowódcą wojsk Kartaginy w trakcie II wojny punickiej. Do historii przeszedł jako jeden z największych strategów czasów starożytnych. 
Awers:
U góry monety, na tle tarczy kartagińskiej – portret Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Pod nim – rok emisji monety (2012). W centralnej części – nominał: 1 Dollar (1 Dolar). Po bokach – wizerunki słoni bojowych, które Hannibal wykorzystywał w swoich wyprawach wojennych. Na ich głowach - metalowe pancerze ochronne, które przyozdobiono cyrkoniami w kształcie łezek. Pod słoniami – znak menniczy (m/w) oraz próba monetarna (Ag 925).


Rewers:
W centralnej części monety – wizerunki wojowników na słoniach bojowych na tle linii grzbietowej Alp, przez które Hannibal przeprowadził swoją armię do Italii. Poniżej rok urodzenia i śmierci wodza „247-183 BC” (p.n.e.). U góry – wizerunek Hannibala zaczerpnięty z monety wybitej w jego czasach. Po bokach napisy: po lewej „HANNIBAL”, po prawej „BARKAS”.
Moneta „Hannibal Barkas” została wybita na krążkach monetarnych Ag 925 stemplem lustrzanym,  w niskim nakładzie – do 5 000 szt. 

Aleksander Wielki miał zaledwie 20 lat gdy odziedziczył tron Macedonii. Czas jego panowania to 12 lat budowy wielkiego Imperium jak również historia człowieka, który wyróżniał się  niespotykaną wrażliwością, a jednocześnie bezwzględnie walczył o utrzymanie władzy. Tajemnicy jego śmierci do dziś jednoznacznie nie wyjaśniono. Aleksander III Wielki niewątpliwie był wybitnym strategiem, jednym z największych zdobywców w dziejach. 
Moneta „Aleksander Wielki ” została wybita na krążkach monetarnych Ag 925 stemplem lustrzanym,  w niskim nakładzie – do 5 000 szt. 
Awers:
W centralnej części monety motyw dekoracyjny z malarstwa wazowego z epoki Aleksandra Wielkiego, na którym widnieją wizerunki walczących wojowników hoplitów. U góry, portret Jej Wysokości Królowej Elżbiety II oraz znak menniczy (m/w), okolone ornamentem greckim. Po bokach, półkoliste napisy: NIUE ISLAND (emitent). Poniżej, nominał monety – 1 DOLLAR.
Rewers:
W centralnej części monety wizerunek Aleksandra Wielkiego- wojownika- zaczerpnięty z zachowanych monet z tamtej epoki oraz tarcze z motywem herbu wodza. W tle, techniką tampondruku przedstawiono armię wodza w szyku falangi macedońskiej. U góry, napis w języku angielskim- ALEKSANDER THE GREAT (Aleksander Wielki), u dołu, lata życia - 356-323 BC (p.n.e.).

Siedzący Byk był wodzem i szamanem Indian plemienia Papuanka grupy Siuksów. Na kartach historii zapisał się nie tylko jako niestrudzony bojownik wolności Indian, ale również jako aktor występujący w „Wild West Show" Buffalo Billa, który podróżował wraz z rewią po wielu krajach Europy. 
Moneta „Siedzący Byk” została wybita na krążkach monetarnych Ag 925 stemplem lustrzanym, w niskim nakładzie – do 6 000 szt. 
Awers:
W centralnej części monety – portret Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Pod nim – znak menniczy (m/w). Dookoła portretu – zapisane w kwadracie ornamenty z symboliką indiańską. Na górze – napis: NIUE ISLAND. Z lewej strony – napis: ELIZABETH II. Z prawej – rok emisji monety (2010). Na dole – nominał: 1 dolar.

Rewers:
Z lewej strony monety – wizerunek w reliefie Siedzącego Byka. Z prawej strony – wizerunek w tampondruku wodza tańczącego na łące. Pod nim – lata życia wodza (1831-1890). Z prawej strony, wzdłuż krawędzi monety – napis w języku angielskim: SITTING BULL (Siedzący Byk).