środa, 3 kwietnia 2013

Wyły syreny


Od 11 marca br. nasza straż pożarna zmuszona była do interwencji w 10 przypadkach. Strażacka statystyka odnotowała od 11 marca do 31 marca 5 pożarów. Paliła się sadza w kominie (ul Tylna w Niechlowie), dwa razy zapalił się kontener na odpady (Góra).

26 marca doszło do pożaru domu jednorodzinnego w Chróścinie. Pożar ten tak opisał oficer prasowy naszych strażaków:

„W dniu 26 marca 2013 r. w Chróścinie powstał pożar w budynku mieszkalnym. Do działań zadysponowano 3 zastępy z JRG Góra w sile 7 strażaków i 1 zastęp z OSP Stara Góra w sile 6 strażaków. Na miejscu pożaru działał już zastęp z OSP Chróścina w sile 11 strażaków. Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów pożarem objęty był już cały dach i nieużytkowane poddasze. Działania strażaków polegały na podaniu 4 prądów gaśniczych wody na palące się poddasze. Na parterze w tym czasie prowadzono ewakuację mienia. Na miejsce pożaru przybyła także karetka pogotowia do starszej osoby, która uskarżała się na złe samopoczucie. Po ugaszeniu pożaru, strażaków z jednostek OSP skierowano do dogaszania i rozbiórki częściowej drewnianego stropu oraz konstrukcji drewnianej dachu. Działania prowadzono do całkowitego ugaszenia. W wyniku pożaru spaleniu uległ całkowicie dach budynku oraz drewniany strop. Wstępne straty oszacowano na kwotę 140 tys. zł. Uratowano całe wyposażenie budynku o wartości ok. 40 tys. zł. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny pożaru prowadzi KP Policji w Górze”.

Kolejny pożar miał miejsce w miejscowości Ułanka. Oto opis rzecznika prasowego:

„?W dniu 31 marca 2013 r. powstał pożar dachu w budynku mieszkalnym w miejscowości Ułanka. Do działań zadysponowano 3 zastępy z JRG Góra w sile 7 strażaków, 1 zastęp z OSP Czernina w sile 6 strażaków, 1 zastęp OSP Stara Góra w sile 4 strażaków oraz 1 zastęp z OSP Chróścina w sile 6 strażaków. Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów pożarem objęte było już ok. 50 % powierzchni dachu (pokrycie dachu i więźba dachowa), bezpośrednio zagrożony był sąsiadujący budynek gospodarczy. Działania polegały na podaniu 3 prądów wody na palący się dach. Po stłumieniu ognia przystąpiono do zrywania dachówki z powierzchni dachu celem dotarcia do palącej się konstrukcji drewnianej. Po ugaszeniu palącej się powierzchni dachu dokonano przeszukania strychu oraz pomieszczeń znajdujących się na parterze budynku. Działania prowadzono do całkowitego ugaszenia pożaru. W wyniku pożaru spaleniu uległa więźba dachowa i pokrycie dachu (dachówka) - około 60% pokrycia dachowego (dwie połacie dachowe około 4m x 10 m). Wstępne straty oszacowano na kwotę 20 tys. zł. Uratowano mienie o wartości ok. 80 tys. zł. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny pożaru prowadzi KP Policji w Górze”.

Łącznie w działaniach, które przeprowadzono w celu ugaszenia pożarów brało udział 15 zastępów (64 strażaków).

W tym samym okresie sprawozdawczym nasi strażacy odnotowali 5 zagrożeń miejscowych. Pomogli przenieść w Górze osobę otyłą, zlokalizowali powód wydobywania się dymu w mieszkaniu, zabezpieczali dach domku jednorodzinnego po pożarze, zapoznali się z efektami wybuchu komina w budynku mieszkalnym. Likwidacja zagrożeń miejscowych wymagał pracy 24 strażaków (5 zastępów).

Od początku 2013 roku strażacy odnotowali 41 pożarów (38 małych i 3 średnie) oraz 33 miejscowe zagrożenia (6 małych i 27 lokalnych). Nie odnotowano żadnego fałszywego alarmu.