środa, 3 kwietnia 2013

Zwycięstwo o włos

18 lutego br. gmina Góra ogłosiła przetarg na „Odbiór i zagospodarowanie komunalnych” z terenu naszej gminy. Przedmiot zamówienia obejmował:
- odbiór odpadów komunalnych z terenu naszej gminy,
- zaopatrzenie nieruchomości w worki do selektywnej zbiórki odpadów,
- zagospodarowanie odpadów komunalnych wytwarzanych na terenie naszej gminy,
- organizację i prowadzenie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

 Określono też maksymalną ilość odpadów, która wytworzona zostanie w okresie obowiązywania umowy na ponad 4050 ton. Czas trwania umowy określono na okres od 1 lipca 2013 do 31 grudnia 2013.

 Dzisiaj o 12.15 odbyło się otwarcie ofert. Komisji przetargowej przewodniczył sekretarz urzędu Tadeusz Otto, na którego to barkach spoczął cały „śmieciowy” interes, który rozpocznie się od 1 lipca br. O godzinie 12.15 sekretarz Tadeusz Otto stwierdził, iż do przetargu przystąpiły dwa podmioty: „Chemeko – System” z Wrocławia oraz Technika Komunalna „Tekom” z Góry.

Sekretarz przypomniał, iż na wykonanie tego zadania gmina Góra, która od 1 lipca stanie się właścicielem Państwa śmieci, miała przeznaczona kwotę 2.100.000 zł. Następnie sekretarz odczytał ofertę „Chemeko – System”. Firma zaoferowała wykonanie tej usługi za 1.926.466,48 zł brutto. Spojrzałem na prezesa „Tekomu” Adama Ćwiana, który spuścił głowę i szeroko uśmiechnął się pod okazałym i świetnie przystrzyżonym sumiastym wąsem. „Acha! No to powiózł konkurenta!" – pomyślałem w duchu.

 Na sali napięcie wyraźnie wzrosło. Sekretarz odczytał kwotę zaoferowaną przez „Tekom” - 1.919.887,67 zł brutto! Minimalnie mniej od „Chemeko”. Mniej tylko o 6.578,81 zł. „Tekom” wygrał o włos. Na twarzy sekretarza widać było z trudem skrywaną satysfakcję. Z ulgą odetchnął też obecny podczas odczytywania wyników wiceburmistrz Andrzej Rogala.

Prezes Adam Ćwian stwierdził, że ten przetarg był dla „Tekomu”: „być albo nie być”. Przegranie przetargu oznaczało utratę pracy dla minimum 8 osób zatrudnionych w firmie. Był to pierwszy etap przetargu. Komisja przetargowa bada obecnie dokumenty złożone przez „Tekom”, by stwierdzić ich zgodność ze specyfikacja istotnych warunków zamówienia. Komisja ma na to 2 tygodnie czasu.