czwartek, 7 marca 2013

Silni, zwarci i gotowi

Od 11 lutego do 3 marca jednostki naszej straży pożarnej interweniowały w 17 przypadkach. W działaniach tych wzięło udział 25 zastępów w sile 88 strażaków. W okresie tym strażacy ugasili 11 pożarów. Dwa z nich zaliczyć mnożna do poważnych. Oto ich opis w wersji strażaków:

"11 lutego 2013 r. do PSK w Górze wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w Górze przy ul. Wrocławskiej. Do działań zadysponowano 7 zastępów w sile 28 strażaków. Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów, na zewnątrz budynku spod pokrycia dachowego wydobywał się dym, wewnątrz obiektu na piętrze pomieszczenia były częściowo zadymione oraz było widać ogień wydobywający się przez przepalony otwór w podłodze w jednym z pokoi usytuowanych na piętrze w bezpośrednim sąsiedztwie komina. Właściciel obiektu wraz ze znajomymi prowadził ewakuację mienia z pomieszczeń znajdujących się na parterze budynku. Działania zastępów polegały na podaniu prądów wody do wnętrz obiektu oraz prowadzeniu prac rozbiórkowych poddasza i przykrycia stropów w celu dotarcia do źródeł ognia. Działania prowadzono do całkowitego ugaszenia pożaru. W wyniku pożaru spaleniu uległ drewniany strop, częściowo konstrukcja dachu wraz z pokryciem, sufit i ściany pokryte regipsem orz płytą OSB, wyposażenie mieszkania (część mebli, sprzęt RTV i AGD), panele podłogowe, ocieplenie dachu, częściowo instalacja elektryczna i wentylacyjna. Właściciel obiektu wstępne straty oszacował na kwotę 200 tys. zł. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru była nieszczelność przewodu kominowego.

22 lutego 2013 r. w Borszynie Wielkim powstał pożar w budynku chlewni. Po dojeździe pierwszych zastępów okazało się, że paliło się użytkowe poddasze w centralnej części budynku chlewni. Na poziomie parteru w 3 pomieszczeniach znajdowały się zwierzęta gospodarskie, które były ewakuowane przez właściciela obiektu.  Działania straży pożarnej polegały na podaniu 3 prądów gaśniczych w natarciu na palący się obiekt. Działania prowadzono do całkowitego ugaszenia pożaru. Dużym utrudnieniem podczas działań było agresywne zachowanie właściciela obiektu w stosunku do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz niewystarczające zaopatrzenie wodne miejscowości. W sumie w działaniach udział brało 8 zastępów straży pożarnych w sile 29 strażaków. W wyniku pożaru spaleniu uległ dach budynku chlewni o konstrukcji drewnianej kryty dachówką ceramiczną oraz plastikowe elementy karoserii samochodowych. W wyniku pożaru powstałe straty oszacowano na kwotę ok. 80 tys. zł. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny powstania pożaru prowadzi KP Policji w Górze.”

W tym samym okresie strażacy usuwali miejscowe zagrożenia, których było 6. 4. 21 lutego – we wsi Wioska nasi strażacy zdejmowali z drzewa kota (dane personalne kota w sprawozdaniu nie zostały podane godnie z ustawą o ochronie danych osobowych). Akcja zakończyła się pełnym sukcesem a futrzaka pouczono o zgubnych skutkach wałęsania się po drzewach. Strażacy usuwali też konary, palety oraz gałęzie z jednej z dróg powiatowych. Zlikwidowali też plamę pochodzącą z płynów eksploatacyjnych, która stwarzała niebezpieczeństwo dla pojazdów na drodze w Baranowiczach. Plamę ropopochodną zlikwidowali strażacy w Górze przy ulicy Poznańskiej. W tych działaniach brało udział 7 zastępów w składzie 27 strażaków.

W omawianym okresie sprawozdawczym nie odnotowano żadnego fałszywego alarmu. Od początku roku 2013 nasi strażacy odnotowali w swoich statystykach 49 akcji interwencyjnych. W tej liczbie mieści się 26 małych pożarów, 1 średni oraz 22 zagrożenia.

St. kpt. mgr Marcinowi Kleofasowi bardzo dziękuję za przesłanie danych.