wtorek, 4 marca 2014

Wkrótce przebudują


W poniedziałek (24 lutego) odbył się przetarg na przebudowę górowskiego basenu. Do UMiG wpłynęły 3 oferty firm zainteresowanych realizacją tej inwestycji. Gmina zamierzała na ten cel przeznaczyć kwotę 3.000.000 zł.

Przedsiębiorstwo Budowlane „Kontrakt” z Wilkowic oszacowało wartość prac na kwotę 5.039.459,36 zł. Firma „Gutowski” z Leszna wyceniła swoje usługi na 4.387.090,50 zł. Najmniej ceniła się firma Przedsiębiorstwo Budowlane Rejjs ze Złotoryi, która zadeklarowała wykonanie przebudowy basenu odkrytego za 3.596.137,69 zł. Jest to jednak nieomal 600.000 więcej niż kwota przygotowana na ten cel w budżecie gminnym. Można się spodziewać, że do końca tygodnia zostanie wyłoniony oficjalny wykonawca tej inwestycji. Czas gra teraz ogromna rolę, bo zakończenie przebudowy basenu ma zostać zakończone 10 sierpnia br.

Górowski basen, który w obecnej postaci przejdzie niedługo do historii, został uroczyście otworzony 10 lipca 1972 r. niewielu już pamięta, iż jego budowę poprzedziły wieloletnie zbiórki pieniędzy od mieszkańców. Zbiórki te – deklaratywnie dobrowolne – pozwoliły zebrać jakieś pieniądze, ale była to kwota zbyt mała, by basen wybudować. W efekcie oprócz środków publicznych trzeba było też sięgnąć po pomoc władz ówczesnego województwa wrocławskiego.

Przebudowa basenu nie zwiększy powierzchni przeznaczonej do pływania. Nowy basen będzie miał wymiar 50/20 m. Niecka basenowa będzie jednak płytsza. Obecnie basen ma w najpłytszym miejscu 90cm a w najgłębszym 3,80 m. Ta ostania wysokość umożliwia wykonywanie skoków do wody z trampolin.

W przebudowanym basenie takiej możliwości już nie będzie. Basen niecki podzielony zostanie na trzy sektory. Pierwszy to basen sportowy o głębokości od 130 do 180 cm. Drugi sektor: miejsce do nauki pływania (110 – 130 cm głębokości)oraz część rekreacyjna o głębokości 110cm. Będzie również brodzik dla dzieci głębokości niecki 30 cm.

W niecce basenowej znajdą się:
- trójtorowa zjeżdżalnia rodzina,
- rzek wodny o średnicy 100 cm,
- groty sztucznej fali,
- gejzer wodny.

W niecce basenowej wykonana będzie rynna przelewowa typu Wiesbaden, która umożliwi odprowadzanie wody przelewu do filtrowni. Basen wyposażony zostanie w spust denny a niecka basenu będzie zasilana w wodę przefiltrowaną poprzez dysze denne w odpowiednim rozstawie. Zapewni to optymalną wymianę wody a co najważniejsze w wodzie nie będą unosiły się zastoiny.

Zbudowane zostaną również boiska do gry w piłkę plażową o łącznej powierzchni 341.3 m kw.

Stary budynek, którego powierzchnia wynosi obecnie 304.7 m kw. Zostanie zastąpiony przez nowy o powierzchni 204,9 m kw.

Planowane jest oświetlenie hybrydowe, w którym wykorzystana zostanie energia słoneczna i wiatrowa.

Przy drodze przy basenie wbudowany zostanie parking na 10 samochodów osobowych. Wybudowany zostanie także parking wewnętrzny dla 27 samochodów osobowych , na którym znajdą się 2 miejsca dla osób niepełnoprawnych.

Nie będzie wycinki drzew podczas przebudowy basenu. Udział zieleni w całości powierzchni działki ma być większy niż 60%. Istniejące żywopłoty i krzewy zostaną usunięte, gdyż ich stan jest zły. Dokonane zostaną nowe nasadzenia.

Nawierzchnie komunikacyjne wyłożone zostaną betonową kostka brukową o grubości 6 do8 mm.