piątek, 21 grudnia 2012

Kurewsko dobra wiadomość!6 grudnia obradował Zarząd Powiatu. Jednym z punktów obrad był projekt uchwały dotyczący rozkładu godzin funkcjonowania aptek na terenie naszego powiatu. Poniżej fragment z tzw. „Protokołu” dotyczący tego tematu.

„Przedstawiony został projekt uchwały Rady Powiatu Górowskiego w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych działających na terenie powiatu górowskiego na okres od dnia 5 stycznia 2013r. do dnia 10 stycznia 2014r. W projekcie uchwały uwzględniony jest nowootwarty Punkt Apteczny „SILOE” w Czerninie. Ustalony rozkład godzin pracy aptek dostosowano w miarę możliwości do bieżących potrzeb miejscowej ludności, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, ilość placówek aptecznych i ich usytuowanie w terenie.

Kryterium, które miało znaczący wpływ na określenie rozkładu godzin pracy aptek na terenie powiatu górowskiego był wskazany przez poszczególne apteki czas ich pracy. Można przyjąć, ze wyznaczone godziny pracy aptek odpowiadają w znacznej mierze rzeczywistemu zapotrzebowaniu na tego typu usługi na określonym terenie. W celu znalezienia optymalnego rozwiązania dotyczącego zapewnienia dostępności w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy, w dniu 23 listopada 2012 r. odbyło się spotkanie w którym uczestniczyła część członków Zarządu Powiatu Górowskiego, właściciele aptek oraz Prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej. Podczas spotkania właściciele aptek poinformowali o dokonywanych zakupach w porze nocnej. Zakupy te są bardzo sporadyczne, z reguły kupowane były tabletki przeciwbólowe, pampersy, prezerwatywy, mleko dla dzieci. Nie było realizowanych recept tzw. „cito” ratujących życie.

W nagłym przypadku zachorowania pomoc chorym udzielana jest na Izbie Przyjęć PCOZ w Górze Spółka z o.o. i tam chory otrzymuje potrzebną dawkę leków.

Właściciele aptek poinformowali o aspektach ekonomicznych związanych z dyżurowaniem w porze nocnej. W tym wypadku należy wypracować swoisty kompromis pomiędzy interesem pacjenta realizowanym w tym przez powiat, którego ustawowym zadaniem jest promocja i ochrona zdrowia, a z drugiej strony interes przedsiębiorców prowadzących apteki na obszarze powiatu, utożsamiany z osiągnięciem pozytywnego wyniku ekonomicznego prowadzonej działalności gospodarczej oraz unikaniem nadmiernych kosztów. Podczas spotkania wypracowano wspólne stanowisko, które zostało uwzględnione w przedmiotowym projekcie uchwały.

Na terenie Góry dyżur nocny będzie trwać w godzinach od 22 do 23, czyli maksymalnie w tych godzinach, w których mieszkańcy korzystają z usług aptek. Na terenie Wąsosza odstępuje się od pełnienia dyżurów nocnych z uwagi na brak placówki szpitalnej. Chory, w celu udzielenia porady musi udać się do tego typu placówki do Góry bądź Rawicza, położonego niedaleko od Wąsosza .

Apteka „Lawendowa” w Górze świadczy usługi codziennie w godzinach od 8 do 22 i jest to bardzo dogodny dostęp dla pacjentów. Ponadto Apteka VITA w Górze w roku 2013 będzie czynna od poniedziałku do soboty od godziny 7. Wyjątek stanowić będzie niedziela, bowiem w tym dniu apteka „Lawendowa” jest czynna od godziny 8.”

Z całą pewnością dla chorych likwidacja nocnych dyżurów aptek jest to kurewsko dobra wiadomość! Widzę jak się cieszą! A jak pokochają Zarząd Powiatu za cofanie powiatu do epoki króla Ćwieczka.
Proszę przy tym zauważyć, iż zapis w tzw. „Protokole” podlany jest gęsty sosem, który nazwano „kompromisem”. Cytuję: „W tym wypadku należy wypracować swoisty kompromis pomiędzy interesem pacjenta realizowanym w tym przez powiat, którego ustawowym zadaniem jest promocja i ochrona zdrowia, a z drugiej strony interes przedsiębiorców prowadzących apteki na obszarze powiatu, utożsamiany z osiągnięciem pozytywnego wyniku ekonomicznego prowadzonej działalności gospodarczej oraz unikaniem nadmiernych kosztów.”

Państwo widzą tu jakiś kompromis? Bo ja widzę całkowitą kapitulację przed pigularzami i prezesem Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej. Niby na czym ma polegać ten kompromis?! Na tym, że apteki nie będą miały dyżurów nocnych? A co w zamian? Dyżury dzienne? To chyba bez łaski. A teraz proszę sobie przeczytać ten dokument.

Zarząd Powiatu zapomniał chyba o ustawie farmaceutycznej, gdzie są dwa zapisy pozwalające na uniknięcie jakiejkolwiek dyskusji na temat braku nocnych dyżurów aptek. Więcej, na ten temat nie należało w ogóle wszczynać dyskusji a prezesa pigularskiego lobby można było pogonić na zbity pysk, gdy tylko zaczął pieprzyć na temat likwidacji nocnych dyżurów aptek. Ale Zarząd w swej trosce o dolce vita aptekarzy postanowił tym, którzy będą nocą potrzebowali lekarstw zamknąć do nich drogę. A przynajmniej wydłużyć do Leszna, Rawicza. A jak ktoś nie ma samochodu? Zdechnąć ma?!

Natomiast zapewnienia Zarządu, iż to szpital będzie wydawał lekarstwa Państwo sobie między bajki włóżcie. Szpital nie ma prawa sprzedawać lekarstw ani też nie będzie chorych w nie zaopatrywał. Szpital ma kontrakt z NFZ a ten nie przewiduje obdarowywania chorych lekarstwami na drogę. To bzdura totalna!

To może członkowie Zarządu Powiatu będą podrzucali potrzebujących swoimi samochodami do aptek poza Górą? A jak to rozliczyć – ktoś może spytać? A to niech członkowie Zarządu rozliczają się z prezesem pigularzy, bo co nam do tego. Jak się ma dobre serce dla 6 aptekarzy z terenu Góry, to też wypada mieć takie same dla 36000 mieszkańców tego powiatu.

Oczywiście, być może nocą apteki nie odnotowują takich obrotów, jak w dzień. Ale apteka, to nie sklep monopolowy czy tekstylny. Apteka ma pomagać ratować ludzkie życie. I nawet jeżeli tzw. Leki „cito” (ratujące życie) będą w nich sprzedane nawet raz na rok i dzięki temu uratują komuś życie, to właśnie o to chodzi. Taki jest sens istnienia aptek ii po to są dyżury nocne oraz ustawa farmaceutyczna zgwałcona wbrew jej zapisom przez członków Zarządu: starostę Piotra Wołowicza, wicestarostę Pawła Niedźwiedzia, członków – Marka Hołtrę, Piotra Firsta. Przy wyborach samorządowych żadnej litości dla tych panów!