środa, 19 grudnia 2012

Będzie dobrze

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Zdrowia Rady Powiatu ważne były dwa punkty. Pierwszym była informacja prezesa Powiatowego Centrum Opieki Zdrowotnej w Górze – Stanisława Hoffmanna, która dotyczyła funkcjonowania naszego szpitala w przyszłym roku. Prezes Stanisław Hoffmann poinformował członków komisji o wysokości kontraktu z NFZ na rok 2013.

Prezes stwierdził, iż na dzień dzisiejszy kontrakt naszego szpitala (który Zarząd Powiatu tak bardzo pragnie sprzedać, by utrzymać się u władzy) jest nieco mniejszy niż w roku ubiegłym. Prezes Stanisław Hoffmann stwierdził jednak, że fakt odrobine mniejszego kontraktu z NFZ nie stanowi problemu dla prawidłowego funkcjonowania szpitala w 2013 roku.

Według mojej oceny zagrożeniem dla funkcjonowania szpitala jest działalność obecnego Zarządu Powiatu w składzie: starosta Piotr Wołowicz, wicestarosta – Paweł Niedźwiedź, członkowie Zarządu: Piotr First i Marek Hołtra.

Według danych przedstawionych przez prezesa naszego szpitala kontrakt z NFZ na rok 2013 opiewa na kwotę 8.476.726 zł. W rozbiciu na poszczególne oddziały szpitalne wygląda to tak:
1.      Oddział wewnętrzny – 2.732 mln zł.
2.      Oddział dziecięcy – 1.886 mln zł.
3.      Oddział ginekologiczno – położniczy – 1.937 mln zł.
4.      Oddział chirurgiczny – 2.107 mln zł.
Kontrakty na przychodnie specjalistyczne, które podlegają naszemu szpitalowi będą w roku przyszłym kształtowały się na następującym poziomie:
1.      Poradnia ginekologiczno – położnicza – 465 tys. zł.
2.      Poradnia chirurgiczna – 172 tys. zł.
3.      Poradnia ortopedyczna – 119 tys. zł.
Zakład Opiekuńczo – Leczniczy ma kontrakt na rok 2013 w kwocie 572 tys. zł. Nie znana jest jeszcze wysokość kontraktów na 2013 rok za nocną i świąteczną opiekę nad pacjentami zgłaszającymi się na Izbę Przyjęć, fizjoterapię, transport sanitarny. Tu NFZ ma podjąć decyzję 21 grudnia.

Wiadomo już jest, że stracony w głupi sposób kontrakt na Pogotowie Ratunkowe przez „spadochroniarza z Wrocławia”, którego na prezesa namścił w nieodpowiedzialny sposób Zarząd Powiatu w składzie: starosta Piotr Wołowicz, wicestarosta – Paweł Niedźwiedź, członkowie Zarządu: Piotr First i Marek Hołtra, nie powróci do naszego szpitala w tym roku. Wojewoda z PO postanowił, że wszystkim prywatnym pogotowiom aneksuje, czyli przedłuży umowy na rok 2013. W ten sposób naszemu szpitalowi uszczknięto kasy na ok. 1 mln zł. Oczywiście, zrobiono to z troski o szpitale, bo jakżeby inaczej?!

Prezes Stanisław Hoffmann poinformował również, że nasz szpital ma za ten rok nadwykonania usług medycznych na ok. 100 tys. zł. Trwają negocjacje Z NFZ na temat przesunięcia tych nadwykonań na przyszły rok w ramach przyszłego kontraktu z NFZ we Wrocławiu.