czwartek, 5 stycznia 2012

XI odsłona

Od 2001 roku górowskie LO organizuje Ogólnopolski Konkurs Mickiewiczowski „Adamus”. Autorem pomysłu powołania do życia konkursu był Maciej Kostyk, polonista z górowskiego LO i równocześnie zapalony miłośnik teatru. To właśnie Maciej Kostyk, a warto to przypomnieć, we wrześniu 1999 roku powołał w LO do życia teatr szkolny „Adamus”, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Do konkursu spośród ponad 200 chętnych pragnących wykazać się w kunszcie recytacji jury zakwalifikowało 10 uczniów z całej Polski. 9 grudnia 2011 roku mieli oni okazję zaprezentować swoje umiejętności i miłość do poezji naszego wieszcza. W auli naszego LO zebrali się bardzo licznie uczniowie, mieszkańcy naszego miasta i zaproszeni goście.


Dyrektorka naszego LO – Małgorzata Patrzykąt otwierając konkurs bardzo serdecznie powitała wszystkich uczestników konkursu wraz z towarzyszącymi im opiekunami oraz tych wszystkich, którzy tego dnia znaleźli się w auli górowskiego LO.

 Słowa Mickiewicza: „Ja i Ojczyzna to jedno” stały się mottem dla tegorocznych zmagań recytatorskich. Jury złożone z Zbigniewa Walerysia, Anny Metery, Ewy Wierzbińskiej, Krzysztofa Ratnicyna oraz absolwentów naszego ogólniaka: Pauliny Korthals, Kamila Króla oraz Dawida Jaworskiego (zwycięzcę konkursu w 2009 roku) wyłoniło najlepszego recytatora. Został nim Piotr Krzywiecki z Powiatowego Zespołu Szkół w Żmigrodzie. Decyzją jury drugie miejsce wywalczyły (ex aequo) Aleksandra Ludkowska (LO w Górze) i Alicja Działo (VII we Wrocławiu); Agata Brykalska (LO w Nowej Soli) zajęła trzecie miejsce.


Konkurs odbywał się również w kategorii plastycznej. Jego motywem przewodnim stały się słowa „Kraj piękny jak obraz”. Na konkurs wpłynęły prace plastyczne wykonywane różnorakimi technikami. Ich wspólnym mianownikiem były sceny, do których natchnienie czerpane było z dzieł patrona naszego LO. Wyróżniono 9 prac plastycznych. Z najwyższym uznaniem jury, któremu przewodniczyła Grażyna Onichimowska a pomagały Janina Goździewicz i Jolanta Hanusiak – Cebenko,  spotkała się praca  Karoliny Śmiarowskiej (II LO w Gdyni).
Drugie miejsca (ex aequo) zdobyły: Patrycja Hałaś z naszego ogólnika oraz Katarzyna Mosór (V LO w Dąbrowie Górniczej). Nagroda trzecia przypadła dwójce uczestników: Barbarze Koźbiej (V LO w Dąbrowie Górniczej) oraz Kamila Śmiarowska (II LO w Gdyni).

Podczas wielkiej gali szkolna trupa teatralna „Adamusa” po raz kolejny miała okazję pokazać licznie zebranej publiczności, na co stać jej aktorów. Zainscenizowano fragmenty z twórczości mickiewiczowskiej, których sposób prezentacji bardzo spodobał się widzom.

Organizatorów należy pochwalić za organizację konkursu, który przebiegał sprawnie i bez zakłóceń. Dobrym pomysłem było zorganizowanie podczas tej imprezy ślubowania pierwszoklasistów, które złożyli w imieniu swoich kolegów przewodniczący klas: Katarzyna Kołodyńska, Marcin Szorc oraz Filip Słowik. Można mieć nadzieję, że tak uroczysta oprawa ślubowania będzie kontynuowana w przyszłości i na stale będzie związana z konkursem.