Zamontowano tam 18 kolektorów słonecznych (2 baterie × 9 sztuk) typu „Vitosol” 200 FM. Powierzchnia jednego kolektora (a dokładnie absorbera, czyli zaczernionej powierzchni, która pochłania promieniowanie słoneczne i przetwarza je w energię cieplną) wynosi 2,32 m kw. Oznacza to, że na budynku łączna powierzchnia zainstalowanych tam kolektorów słonecznych wynosi 41,76 m kw. Ich celem będzie wstępne podgrzewanie wody. Obliczeniowa temperatury ciepłej wody użytkowej (c.w.u) w budynku, projektant wyliczył na 40⁰C. Wstępne podgrzewanie tej wody odbywało się będzie właśnie w tej instalacji solarnej. W instalacji tej znajduje się również dodatkowy elektryczny ogrzewacz wody.
Zainstalowane kolektory będą stanowiły uzupełnienie instalacji grzewczej budynku. Instalacja ma tę zaletę, iż pozyskuje większą ilość energii cieplnej w porównaniu z konwencjonalnymi kolektorami. Są one odporne na korozję.
Kolektor pokryty jest inteligentną warstwą, którą to technologię opracowała firma „Viessmann”. Termoaktywne pokrycie kolektorów „ThemProtect” powoduje, iż w chwili osiągnięcia przez nie określonej temperatury następuje samoczynne przerwanie pochłaniania energii słonecznej w chwili, gdy zasobnik solarny jest całkowicie naładowany. Zapobiega to szkodliwemu przegrzaniu kolektora. Ponad 95% energii padającej na kolektor jest zaabsorbowane i przekształcone w ciepło. Tylko ok. 5% procent ulega odbiciu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz