czwartek, 16 czerwca 2011

Wiatr poniesie muzykę

W sobotę (18 czerwca) 2011 roku odbędzie się po raz czwarty Góra Rocka. Wszystko rozpoczęło się w październiku 2008 roku. Wówczas to młodzi ludzie, którzy kochają ten gatunek muzyki mający wiele odmian i barw, postanowiła zorganizować spotkanie muzyków rockowych w naszym mieście.
I tak ten początkowo skromny zamiar nabrał kształtów i rumieńców a zakwitł nam pod postacią Ogólnopolskiego Festiwalu Rockowego Góra Rocka.

Pomysł pomysłem, ale trzeba było jeszcze znaleźć wcale niemały sztab ludzi, którzy zechcą poświęcić swój wolny czas, by Górę Rocka przygotować. I tacy ludzie się znaleźli. W sztabie organizacyjnym można było zobaczyć harcerzy, młodzież oraz ludzi dorosłych. Rzec można, iż znaleźli się tam ludzie, którzy dzięki Górze Rocka spełniali się, realizowali swoje osobiste pasje a przy okazji robili świetną robotę promocyjną dla naszego miasta.

Kto dzisiaj pamięta, iż I Góra Rocka odbyła się 24 maja 2008 roku? Kto jeszcze pamięta, że pragnienie wzięcia udziału w Gorze Rocka wyraziło 61 zespołów z całego kraju? Chyba tylko ci, którzy musieli zakwalifikować najlepszą siódemkę, bo tyle właśnie kapel zagrało podczas I GóryRocka.
Nie samą muzyką żyła jednak publiczność podczas tego pierwszego festiwalu, którego wspomnienie otula już mgła zapomnienia. Wraz z tą imprezą odbył się również Zlot Motocykli, który pomimo tego, iż nie był liczny, wywarł jednak bardzo duże wrażenie na mieszkańcach miasta, po ulicach którego lśniące od niklu i chromu maszyny dumnie przejechały.

Przyszedł rok 2009 i nastąpiła kolejna, druga edycja festiwalu. Ten drugi raz miał miejsce 30 maja 2009 roku. Poprzedził festiwal szok organizatorów, gdy okazało się, iż do konkursu zgłosiło się aż 112 kapel z Polski. Widać było, że pomysł chwycił i został przez rockową brać zaakceptowany. Przed komisja kwalifikacyjna stanęło bardzo trudne i wyczerpujące zadanie wyłonienia finalistów festiwalu. W rezultacie wybrano 9 zespołów, których muzykę miłośnicy rocka mogli podziwiać w finale.

Tu nie od rzeczy będzie przypomnienie, iż od I festiwalu patronuje mu i współorganizuje imprezę Unia Górowian. To właśnie to stowarzyszenie odgrywa główną rolę podczas przygotowań do organizacji festiwalu. Wiosną w jej szefie budzi się duch starego rockmana, co to dla muzyki gotów jest świat podpalić. Zbigniew Józefiak ma też ten talent, że niczym bakteria pribotyk, co to korzystnie wpływa na zdrowie i pobudza do działania członków Unii Górowian i wszystkich tych, którym jeszcze za free chce się coś dać światu od siebie.
Do takiego gatunku pożytecznych bakterii należą też „Czarne Kruki”, które wzięły na siebie ciężar organizacji Zjazdu Motocykli, harcerze.
Z każdym festiwalem rósł też zastęp tych, którzy wnosili swój wkład w organizację tej fajnej imprezy. Można tu wymienić OKF, Policję, Straż Miejską. UMiG, Starostow Powiatowe. Nagrody sponsorowali i sponsorują UMiG, Starostwo Powiatowe, Chemeko – System, BZ WBK o/Góra.

W roku 2010 odbył się II festiwal. Tym razem do uczestnictwa w nim zgłosiło się 168 zespołów. W wyniku eliminacji wytypowano 10, które miały wystąpić na scenie. Jak to w życiu bywa podczas finału usłyszeliśmy 8, które dały popis umiejętności muzycznych w rejonach niedostępnych dla zwykłych szarpidrutów.
Rok temu mieliśmy zaprawdę imponującą paradę motocykli. Do dzisiaj trwają gorące spory o ilość motocykli, które przejechały przez teren naszego powiatu w tryumfalnym przejeździe. Jedni powiadają, że było ich 200, inni, że 300 a są i tacy, którzy przebąkują o liczbie 400 motocykli. Czy to ważne? Na pewno nie. Bo tak właśnie rodzi się legenda, bez istnienia której żadna impreza chcąca uchodzić za kulturalna przyszłości nie będzie miała.

I mamy rok 2011. A to oznacza, że przed nami kolejny, już czwarty Ogólnopolski Festiwal Rockowy Góra Rocka. W tym roku odbędzie się on 18 czerwca, jak zwykle na stadionie OKF w Górze.
Do udziału w festiwalu pretendowało 130 zespołów. Organizatorzy w wyniku selekcji zakwalifikowali do finału 10 kapel.

1. BONGO JERUSALEM
2. C - 14
3. FAME
4. FORMACJA
5. GOD'S GOTTA BOYFRIEND
6. RADIATORS
7. SPLOT
8. THE SOUND CODE
9. TORA TORA TORA
10. WOLF AND THE MOTHERFUCKER

Wiadomo już, jak będzie wysokość nagród dla triumfatorów festiwalu:
I miejsce - 1.500,-zł
II miejsce - 1.000,-zł
III miejsce - 500,-zł

W bardzo fajny, ale jednocześnie wzruszający sposób organizatorzy IV festiwalu zapraszają na imprezę:

"Wezwani nakazem tego co w duszy gra,
ufający zdobytemu doświadczeniu,
rozumiejący potrzeby środowiska młodych artystów,
podzielający tęsknoty mieszkańców naszej Małej Ojczyzny za czymś,
choć trochę, innym od szarzyzny codzienności,
ośmielamy się myśleć o zorganizowaniu kolejnej,
już czwartej, edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Rockowej
GÓRA ROCKA - 2011".

Wypada zaprosić na festiwal, który stał się rozpoznawalny w rockowym światku. Jeszcze bardziej wypada podziękować wszystkim tym, którzy spowodowali, że doszedł on do skutku. I wypada wierzyć, że dostarczy niezapomniany wrażeń dla miłośników rocka, który niejedną ma twarz.