środa, 30 kwietnia 2014

Dyrektor reformator

Przed nami długi, najeżony świętami, weekend. Na wielu budynkach wywieszono flagi, bo 2 maja będziemy obchodzili „Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.” Flagami Najjaśniejszej Rzeczypospolitej udekorowane są wszystkie budynki użyteczności publicznej, a i wiele domów prywatnych również.

 Daje się jednak zauważyć pewne nowatorstwo w doborze naszej flagi Narodowej jeżeli chodzi o jej kształt i rozmiar. I tak np. na budynku należącym do samorządu powiatowego można dostrzec ową jaskółkę nowatorskich zmian w zakresie podejścia do flagi. Od frontu budynku, w którym mieści się Powiatowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno – Pedagogicznego (Pl. B. chrobrego 27), zachowano tradycyjny wzór naszej Narodowej flagi. Z kolei na tyłach budynku dyrektor placówki – Bernard Bazylewicz – poszedł Wardo w nowatorstwo. W jego oknie pojawiła się nowa, nieznana wcześniej, forma flagi. Owszem, takie coś spotykałem np. na placach budów, remontowanych drogach, ale w oknie, z okazji „Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej” oczy moje jeszcze tego nie widziały.

 Nie powinno to jednak nikogo dziwić, bo dyrektor Bernard Bazylewicz znany jest z nowatorstwa. Ostatnio np. postanowił kontynuować „chlubne” tradycje Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, który zlikwidowano w 1990 r. I tak np. idąc z neobolszewickim duchem czasu (jego czasu), zablokował moja stronę, do której z Biblioteki Pedagogicznej nie ma dostępu. Przy okazji, niejako za jednym zamachem, pozbawił też Czytelników dostępu do bloga „Górowska polityka” jak też bloga Adriana Grochowiaka. Ma chłopina siłę przebicia! Poszedł niczym konie po platfusowym partyjnym betonie!

Przyznać jednak trzeba, że te cenzorskie zakusy, co prawda bezprawne i trącące głupotą, należy dyrektorowi Bazylewiczowi wybaczyć patrząc na modernistyczne, postnowoczesne ujęcie tematu flagi narodowej. Postawił się tu dyrektor Bazylewicz na czele awangardy nowej sztuki. I za to należy u się uznanie, które w tym miejscu mu składam.

Gratuluję!