poniedziałek, 30 grudnia 2013

Smutne, ale prawdziwe

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu nie obyło się bez scen rodem z taniej burleski czy komedii dell’arte.

Radni w materiałach dostarczonych na ich stoły znaleźli też projekt uchwały „w sprawie powołania doraźnej komisji do sprawdzenia wniosku o przeprowadzenie referendum”. I zaczęły się schody.

Radny Zbigniew Józefiak zwrócił się do radczyni starostwa Renaty Torz z prośbą o wyjaśnienie procedur związanych z przygotowaniem referendum.

To niewinne pytanie wzbudziło na twarzy pani radczyni panikę. Wszyscy widzieli jak szybko radczyni czyta ustawę o referendach lokalnych. Radny Zbigniew Józefiak widząc długie milczenie radczyni zaczął się dopytywać o termin w jakim muszą zakończyć się prace doraźnej komisji do sprawdzenia wniosku o przeprowadzenie referendum.

Kiedy został złożony wniosek o przeprowadzenie referendum?” – pytał radny Zbigniew Józefiak. Okazało się, że zarówno radczyni prawna jak i Wielce Czcigodna Pomyłka nie wiedzą. By ratować się z opresji i niewiedzy Wielce Czcigodna Pomyłka wyciągnął telefon i rozpoczął konsultacje z kimś z II piętra. Zapadła taka niezręczna cisza, bo Wielce Czcigodna Pomyłka oczekiwała na odpowiedź. Kilka minut trwał ten cyrk nim radny Zbigniew Józefiak otrzymał odpowiedź. „20 grudnia” wydobyła z siebie głos informujący z boleścią Wielce Czcigodna Pomyłka.

Na sali wesoło, bo już widać, że koalicjanci w sprawie referendum zieloni niczym końska koniczyna.

Radny Zbigniew Józefiak:

Wyraźnie widoczna jest niedbałość w przygotowaniu tego wniosku o referendum. Jest to większe wydarzenie w skali naszego powiatu więc warto podejść do tego solidnie. Ile dni ma upłynąć od złożenia wniosku do sprawdzenie wniosku przez doraźna komisję?

Kolejna panika w oczach radczyni. Nerwowo wertuje ustawę o referendach lokalnych, po chwili znajduje odpowiedni przepis i stwierdza, że „30 dni”.

Zbigniew Józefiak: „No to dużo czasu nie zostało. Termin mija 20 stycznia.”

Rozpoczyna się wybór członków 5 osobowej komisji doraźnej. Radny koalicyjny o wyglądzie drobnego przedsiębiorcy prowadzącego zakład pogrzebowy bez widoków na przyszłość – Marek Hołtra, zaproponował kandydatury: Pawła Niedźwiedzia, Piotra Iskry, Edwarda Szendryka (ten przez moment się kryguje niczym nastolatka przed swoim pierwszym razem, ale w końcu ulega i wyraża zgodę), Marka Zagrobelnego i Zbigniewa Józefiaka.

Rada przystępuje do głosowania projektu uchwały. Wszyscy (11 radnych obecnych) byli za jej przyjęciem.

Po sesji członkowie komisji doraźnej spotykają się w celu ustalenia terminu pierwszego posiedzenia oraz wyboru przewodniczącego komisji. Przewodniczącym został radny Paweł Niedźwiedź. Termin pierwszego posiedzenia wyznaczono na 7 stycznia, godz. 9.00.